Çfarë po ndodh me Bankën e Shqipërisë? Pritet të shpërthejë skandali i parave të pista të Ramës, paralajmërimi i Malajt: Do flas…
Ditën e djeshme u njoftua në media se një grup prej 20 deputetësh kishin marrë nismë për shkarkimin e Arben Malajt nga posti në Bordin e Bankës së Shqipërisë.Ditën e sotme ka reaguar vetë Malaj duke konfirmuar lajmin dhe ka pranuar se kjo nismë vjen pasi edhe më parë janë bërë përpjekje për mos zgjedhjen e tij dhe për këtë ai thekson ka qenë Taulant Balla që ka dërguar kërcënime drejt tij për mos pranim të ndërhyrjeve në procesin e përzgjedhjes në Bordin e Bankës së Shqipërisë.Kërcënimet paralajmëruese mi...
KLP prezanton listën me 15 kandidatët për SPAK
Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka përzgjedhur 15 emrat e prokurorëve, të cilët do të vijojnë garën për tu bërë pjesë e Prokurorisë së Posaçme, SPAK. Por, më shumë se sa emrat e përzgjedhur, vëmendjen e kanë marrë ata prokurorë të cilët janë përjashtuar nga kjo garë dhe që në opinionin publik janë bërë të njohur kohët e fundit për shkak të dosjeve të rëndësishme që kanë në duar.Pas marrjes së intervistave në prani edhe të organizatës ndërkombëtare të Monitorimit, KLP ka vendosur të përjashtojë nga gara drejtues...
Rama kthehet te fshatarët: Produktet bujqësore shqiptare drejt tregjeve europiane
Produktet bujqësore shqiptare po depërtojnë gjithnjë e më tepër në tregjet europiane falë rritjes së cilësisë, si rezultat i mbështetjes së këtij sektori të ekonomisë nga ana e qeverisë.Kryeministri Edi Rama ka vizituar në Fushë Krujë një prej fermave më të mëdha për frutaperime në vend, një tjetër model i suksesshëm në bujqësi, me standarde dhe cilësi të lartë prodhimi, i cili ka kontribuar në rritjen e eksporteve dhe prodhimeve bujqësore.Ferma ka në zotërim një sipërfaqe prej 84 Ha në total, nga të cilat...
Opozita më në fund është gati për zgjedhje: I duam të gjitha në 13 tetor
Opozita është e gatshme për mbajtjen e tre zgjedhjeve në 13 Tetor, zgjedhjet lokale, ato të përgjithshme të parakohshme si edhe për zgjedhjen e Presidentit të vendit. Kjo është deklaruar sot nga kreu demokrat, Lulzim Basha pas takimit që zhvilloi me presidentin Ilir Meta, dhe me pas me aleatët e PDsë në selinë blu.Basha tha se opozita kërkon garanci për votën e lirë, ku kusht mbetet largimi i Kryeministrit Rama.Kreu i Shtetit mendon se 13 tetori është një mundësi për daljen nga kriza politike tha zoti ...
Erion Veliaj: Do nisim rikonstruksionin e Bulevardit “Zogu I” dhe të fasadave
Bashkia e Tiranës do të nisë transformimin e Bulevardit Zogu I duke i dhënë jo vetëm një pamje të re, por edhe një impuls ekonomik gjithë kësaj zone.Në nisjen e punimeve për shkollën e re Jeronim De Rada, në Njësinë Nr 9 në kryeqytet, Kryebashkiaku Erion Veliaj bëri të ditur se do të nisë puna për rikonstruksionin e Bulevardit Zogu I dhe për rehabilitimin e fasadave në të dy anët e saj.Lajmi i mirë për Njësinë nr. 9 është që ne do të fillojmë në pak ditë të gjithë rikonstruksionin e Bulevardit Z...
Presidenti Meta: Skema se si Ramaforma e la vendin pa Gjykatë Kushtetuese!
Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vijuar edhe sot me publikimet në kuadër të ciklit që vetë e ka pagëzuar si Ramaforma. Përmes një analize të gjatë të titulluar Ja si Ramaforma e la vendin pa Gjykatë Kushtetuese dhe të shoqëruar me dy video ilustruese, kreu i shtetit përpiqet të argumentojë se si Kryeministri Rama dhe Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja, ushtruan presion dhe bllokuan funksionimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe rrjedhimisht edhe plotësimin e Gjykatës Kushtetuese për dy vite ...
PD: Avokati i Popullit faktoi denoncimet tona për 30 qershorin, Rama gradon policët e kapur në vjedhjen e votave
Partia Demokratike ka reaguar sërish në lidhje me zgjedhjet e 30 qershorit. Me anë të ishdeputetit, Xhemal Gjunkshi, PD ngre pretendime se Avokati i Popullit në raportin si institucion kanë vërtetuar pretendimet e ngritura nga PD në lidhje me zgjedhjet e 30 qershorit.Në fjalën e tij, Gjunkshi ka thënë se të gjitha denoncimet e Partisë Demokratike për dhunën e policisë ndaj qytetarëve dibranë janë faktuar të vërteta nga raporti i Avokatit të Popullit.Më pas ish deputeti i PD shton se policët dhe drejtuesit...
Basha: Ajo që ndodhi në 30 Qershor nuk ka ndodhur në 3 dekada! Mesazhi i shumicës refuzuese i qartë: Rama ik!
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte sot me struktura të PD në Urën Vajgurore dhe Kuçovë.Ai tha se ajo që ka ndodhur në 30 Qershor, nuk ka ndodhur kurrë në 3 dekada dhe se sipas tij, braktisja dhe refuzimi i Edi Ramës ka qenë në proporcione masive.Për Bashën, askush nuk është refuzuar si Edi Rama dhe regjimi i tij.Në këtë refuzim gjejnë shprehje disa prej problemeve kryesore, për të cilat jemi angazhuar në këtë aksion të paprecedentë politik, tha z.Basha duke i renditur më tej Ve...
Rrëmbim, mbajtje peng dhe përndjekje, katër persona prangosen në Tiranë
Policia ka arrestuar 4 persona për veprat penale Heqja e paligjshme e lirisë, Plagosja e lehtë me dashje dhe Përndjekja. F. M., 35 vjeç dhe S. M., 19 vjeç, banues në Tiranë ishin shpallur në kërkim nga ana e Komisariatit të Policisë Nr. 5 Tiranë, pasi Prokuroria ka caktuar masën e sigurisë Arrest në burg, për veprën penale Heqja e paligjshme e lirisë kryer në bashkëpunim.Ndërsa A. Ll., 24 vjeç, banues ne Tiranë, ishte person me precedent kriminal në fushën e narkotikëve dhe i katërti, shtetasi A. K., ...
Shuhet Pjetër Rodiqi, bashkëshorti i këngëtares Vaçe Zela
Bashkëshorti i këngëtares Vaçe Zela, është ndarë nga jeta. Pjetër Rodiqi, është ndarë nga jeta në Shqipëri, ku ishte rikthyer pas 21 vitesh qëndrim në Basel të Zvicrës.Daljen e fundit publike Pjetër Rodiqi e pati në emisionin Soire, ku foli për njohjen dhe jetën me legjendën e muzikës shqiptare, Vaçe Zela.E bija e tyre, Irma, në një reagim në rrjetet sociale, Irma Rodiqi shkruanNjë yll më shumë iu shtua qiellit, për të ndriçuar edhe më fort pranë mamit.Me pikëllim të thellë, sot kam barrën e rëndë ...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA