Bllokohet 53 ton mish i kontaminuar me salmonelë
Autoriteti Kombëtari Ushqimit ka bllokuar dy ngarkesa me rreth 53.1 ton mish importi, i cili rezultonte i kontaminuar me salmonela typhimurium.Ngarkesat vinin nga Brazili dhe ishin të destinuara enkas për tregun shqiptar.Autoriteti Kombëtar i Ushqimit sqaronNga Janari e deri më sot janë analizuar mostrat e 178 ngarkesave, në total 4700 ton mish derri, mish gjedhi, dhe mish pule nga të cilat kanë dalë jo konform 5 ngarkesa, 130 ton prej tyre.AKU dhe MBZHR po kryen investigimin për origjinën e kët...
Romë: Shtëpi e re për tre këlyshë ariu nga Shqipëria
Përmes fotove të mëposhtme, prestigjiozja italiane Il messaggero rrëfen historinë e dhimbshme por me fund të bukur për tre arinj të vegjël shqiptarë, të cilët jetonin në kushte degradimi dhe të pambrojtur.Tre këlyshë ariu të shpëtuar në Shqipëri, tani kanë një shtëpi të re në Bioparkun e Romës. John, Sam dhe Mary, këto janë emrat e tyre, u shpëtuan në sajë të një operacioni kompleks ndërkombëtar nga tri shoqatat Salviamo gli Orsi della Luna, Four Paës dhe Salviamo gli Orsi Albanesi, së bashku me Fon...
Krimet e Rënda: Ka nisur hetimi për pasurinë e vëllait të ministrit të Brendshëm
Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur një hetim pasuror për pasurinë e Agron Xhafajt.Në njoftimin e këtij institucioni, theksohet se hetimet kanë nisur pas publikimit të audiopërgjimit.Nga biseda e bërë publike midis dy personave, njëri i cilësuar si Bashkëpunëtori X dhe një personi tjetër i supozuar si shtetasi Agron Xhafaj vëllai i Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është treguar se bashkëpunëtori është ndihmuar nga shtetasi Agron Xhafaj për të siguruar një sasi kanabisi për ta trafikuar, shkrua...
Ndihmë Melania Trump! Gruan shqiptare e ndajnë nga bashkëshorti dhe 3 fëmijët (depërtohet nga Detroit në Skrapar)
Ajo u prit ne aeroport nga babai 72 vjeçar Pasho dhe vëllai i saj Arben dhe tani jeton në fshatin e saj të lindjes, larg tre fëmijëve dhe bashkëshortit. Autoritet amerikane depërtuan një nënë shqiptare, e cila thotë se gjatë 18 viteve të qëndrimit në SHBA shpenzoi plot 50 mijë dollarë për të fituar të drejtën e qëndrimit.Mamaja e tre fëmijëve e depërtua përfundimisht në Shqipëri dhe tregon për agoninë ku pranon se shkoi atje me pasaportë të rreme dhe gënjeu fillimisht për martesën e saj. Cile Precetaj ...
IMPRESION/ Musine Kokalari, nusja me shifon të zi
Mbresa nga filmi për disidenten e njohur. Me kësollet e Gjirokastrës u befasua edhe kronikani turk, Evlia Çelebia, që e quajti Qyteti i vajtimit. Por shifoni i zi në kokën e Musinesë në atë moshë të re, nuk ka të bëjë me vajtimin si tillëNusja me shifon të zi... Kështu quhet filmi dedikuar disidentes së njohur, Musine Kokalari, imazhet e të cilit të mbeten gjatë në mendje. Një film që mbart një metaforë të fortë që në titullin e tiij, teksa e shfaq martiren me një shifon të zi, simboli i njohur i grave ...
FORUM/Kongresi i Përmetit, ngjarje madhore apo demagogji komuniste?
Mbushen 74 vjet nga Kongresi i Përmetit 24 maj 1944 2018. Flasin për Albanian Free Press Kastriot Dervishi, Muharrem Xhafa,Kastriot Bezati,Artur Roshi dheBashkim Qeli Si e shohin ata pas kaq vitesh këtë ngjarje historike? Cila është rëndësia e tij dhe a e ka vërtet një të tillë?Intervistoi për Albanian Free Press Albert ZholiPlot 74 vjet më parë, gjatë datave 2428 maj, u zhvillua Kongresi i Përmetit, rreth të cilit edhe sot e kësaj dite ka shumë diskutime për rëndësinë historike që ai përcjell...
Ndërron jetë akademiku i shquar, kush ishte albanologu Kolec Topalli
Është ndarë sot nga jeta Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.Akademiku i shquar mbylli sytë në moshën 80vjeçare.Ai është i njohur si një ndër studiuesit më në zë të gjuhës shqipe, me kontribut të veçantë në fushën e etimologjisë.Lajmi është bërë i ditur nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, e cila ka publikuar edhe jetëshkrimin e akademikut.Pikërisht në këtë institucion do të zhvillohen homazhe nesër nga ora 10.0011.00, ndërsa më pas trupi i akademikut do të pë...
Makinat e vjetra, Gjiknuri propozon taksë tjetër për t'i çuar për skrap
Më shumë se 30 për qind e makinave të regjistruara në vend mund të jenë potencial për të përfunduar tek grupi i automjeteve në fund të jetës apo thënë shkurt të shkojnë për skrap. Por ky numër mund të jetë më i lartë po të llogarisim këtu edhe probabilitetin e aksidenteve që në shumë raste çojnë një mjet në gjendje të pariparueshme. Qeveria pranon këtë problematikë në një dokument të sajin zyrtar ku trajtohet cikli që duhet të ndiqet për një trajtim normal të mbetjeve të kësaj kategorie në vend.Sipas të dhënav...
Rënia e Vllaznisë...dhe një “minierë ari” që nuk i shërben Shkodrës
Rënia e Vllaznisë së Shkodrës, që nuk duhet të ndodhte, është përjetuar keq jo vetëm në Shkodër. Ka rënë tradita e futbollit shqiptar, gati historia e tij, çka edhe ishte dallimi mes rënies së mundshme të Kamzës, apo Laçit, qoftë edhe Kukësit, e ndonjë ekipi tjetër, rënie që do të konsiderohej krejt normale. Së pari rënia e Vllaznisë u përjetua keq nga vetë protagonistët, futbollistë dhe stafi drejtues, që shpërthyen në lotë pas ndeshjes së fundit në Korçë.Është përjetuar keq nga tifozët anembanë Shqipërisë. Mj...
Universitet, përcaktohen kriteret dhe afatet e aplikimeve
Shpallja e fituesve dhe regjistrimi i kandidatëve në institucionet arsimit të lartë për këtë vit do të kryhet për herë të parë nëpërmjet tre fazave të cilat fillojnë nga data 30 gusht dhe do të përfundojnë në 18 tetor. Regjistrimi do të kryhet me faza 48 orëshe, ku në raundin e parë do të jenë 7 faza, në raundin e dytë 5 faza dhe në raundin e tretë plotësimi i kuotave do të behet sipas vendeve të mbetura bosh. Kandidatët do të plotësojnë online formularin e aplikimit ku do të përhedhin 10 të drejta studimi, sipas p...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA